« Запорізький державний цирк »
Перші театралізовані циркові вистави проводились в тимчасових спорудах (балаганах). Перші згадки про циркові вистави в м. Олександрівську припадають на 20-і роки минулого століття.
Під час Великої Вітчизняної війни літній цирк в м. Запоріжжі було зруйновано. В 1948 році відновлення цирку проводилось методом народного будівництва.
/Постановление № 25 § 38 от 14 апреля 1948 года./. «В целях улучшения культурного обслуживания рабочих, ИТР и служащих крупнейших предприятий Запорожстали, Запорожстроя, Днепростроя и других предприятий Ленинского и Орджоникидзевского районов города Запорожья, исполком областного Совета депутатов трудящихся и бюро Обкома КП/б/ постановили:
1.Одобрить инициативу трудящихся Ленинского и Орджоникидвевского районов города Запорожья и профсоюзных организаций Запорожстроя,3апорожстали и других предприятий в деле восстановления цирка "Шапито" в парке Металлургов на базе сохранившегося металлического каркаса, ранее существовавшего здания цирка.»
Основною робочою силою були учні шкіл ФЗО № 19, 23, якими було відпрацьовано понад 10 тисяч годин на земляних та інших роботах.
Активну участь у відновлювальних роботах приймали робітники наступних підприємств міста: "Запоріжбуд". "Запоріжалюмінбуд", "Комунар", "Дніпробуд", "Водоканал" та інших.
На основании приказа № 303 Комитета по делам искусств при Совете Министров СССР от 26 мая 1948 г. в городе Запорожье был организован летний цирк, который являлся хозрасчётным предприятием на самостоятельном балансе и находился в ведении Главного управления цирков Комитета по делам искусств при Совете Министров СССР.
Цирк расположен был на территории городского парка "Металлургов" и работал только в летний период времени. Здание цирка было деревянное, летнего типа с общей вместимостью 1785 мест зрительного зала.
На основании штатных расписаний за 1954 и 1958 годы Запорожский цирк до 1958 года подчинялся Управлению цирков Главного управления по делам искусств, а с 1958 года до 7 октября 1969 года Всесоюзному объединению Государственных цирков "Союзгосцирк" Министерства культуры СССР.
В 1969 году за успехи в цирковом искусстве Всесоюзное объединение государственных цирков было награждено орденом Ленина и приказом Министра культуры СССР № 462 от 7 октября 1969 года впредь стало именоваться Всесоюзное ордена Ленина объединение государственных цирков "Союзгосцирк
В грудні 1966 року розпочалось будівництво нової будівлі цирку на 2000 місць. 20 квітня 1972 року розпочав роботу стаціонарний Запорізький цирк в новій будівлі по вул. Рекордній,41.
20 квітня 2002р. колектив цирку відсвяткував ювілей - 30-річчя з дня заснування стаціонарного цирку в місті Запоріжжі.
На арені Запорізького цирку радували мешканців міста і області такі видатні діячі циркового мистецтва, як Юрій Нікулін, Ігор та Еміль Кіо, артисти Дурови, Філатови, Запашні та багато-багато інших.
Очолює колектив Запорізького державного цирку Кравець Станіслав Дмитрович, директор-художній керівник, призначений на посаду в 1998 році.
Указом Президента України від 26 березня 2004р. № 371 Кравцю С,Д, присвоєно почесне звання : Заслужений артист України
Основними напрямками творчої діяльності Запорізького цирку є:
- організація обслуговування населення послугами циркового мистецтва,
- сприяння розвитку і збереженню традицій національного циркового мистецтва;
Широка популяризація циркового мистецтва шляхом всебічного рекламування, високопрофесійної постановчої роботи та показу кращих зразків циркового мистецтва України та зарубіжних країн серед населення міста та області.
В 2004 році проведено капітальний ремонт цирку.
В Запорізькому держцирку створено джазовий колектив під керівництвом диригента Кравця С.Д.
За період з 2000 по 2004 р. оркестр цирку представляв свої нові музичні програми не тільки запоріжцям, а й мешканцям столиці.
Оркестр цирку брав участь в концертах в м. Києві, що проводились в рамках Всеукраїнських звітів майстрів мистецтв та творчих колективів регіонів України (концерт в Національному палаці "Україна" - травень 2001р., концерт джазової музики в Національному академічному драматичному театрі їм.. І.Франка - червень 2003р.), Національний палац "Україна" (вересень 2004р.)
Основним напрямком творчої діяльності оркестру є популяризація української музики. В репертуарі оркестру джазові композиції та фантазії на теми українських народних пісень ("Ґандзя", "Квіти України") та музики видатних українських композиторів ( О. Білаша "Журавка", І. Поклада "Дикі гуси" та інших).
Оркестр під керівництвом С.Д.Кравця з успіхом виступає в теле- та радіопрограмах ("35 хвилин джазу" та інших). Студією звукозапису "В&L RЕСОRDS" випущено компакт - диск з джазовою програмою оркестру Запорізького держцирку.
На сьогоднішній день цирк став одним із центральних організаторів видовищних заходів, який організує дозвілля як дітей, так і дорослих міста і області.
Постійно проводиться робота по підвищенню художнього рівня циркових програм, культури обслуговування глядачів. Завдяки цьому з року в рік зростає відвідування цирку глядачами.
Протягом року цирк відвідує понад 125 тисяч чоловік. За останні 6 років Запорізький цирк відвідало понад 700 тисяч глядачів.
Запорізьким держцирком ведеться активна благодійна діяльність : понад 60 тисяч дітей-сиріт, інвалідів, дітей з малозабезпечених сімей, сімей, що постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС та інших категорій громадян, що потребують соціального захисту, відвідали благодійні вистави.
Колектив Запорізького держцирку має подяки за багаторічну творчу працю, вагомий внесок в розвиток культури і мистецтв від Запорізької облдержадміністрації, Запорізької обласної ради профспілок, Обласної організації роботодавців "Потенціал", Почесні грамоти Запорізької облдержадміністрації.
Директор-художній керівник Запорізького держцирку і колектив цирку мають чисельні подяки за активну благодійну діяльність від Української Спілки ветеранів Афганістану, Запорізької міської асоціації батьків дітей-інвалідів "Надія", ГО "Союз Чорнобиль", Запорізького міського товариства захисту інвалідів з дитинства, Запорізької Єпархії УПЦ, Запорізького обл. відділення Фонду соціального захисту інвалідів та багато інших. |